lv
LatvijaDrošā mājadažādiem cilvēkiem
Uzticības tālrunis cilvēku tirdzniecības gadījumos: +371 28612120

Vīriešiem piedāvā stāties fiktīvās laulībās. Kādēļ?

Ievietots: 16.04.2010


Santa Kvaste

Ne tikai sievietēm, bet arī vīriešiem piedāvā stāties fiktīvās laulībās. Nevalstiskās organizācijas „Patvērums „Drošā māja”” vadītāja Sandra Zalcmane portālam TVNET stāstīja, ka bieži vīrieši arī uztraucas par savām māsām un radiniecēm, kuras saistītas ar fiktīvām laulībām.

Parasti vīrieši biedrības speciālistus uzrunājot elektroniski, jo nav noslēpums, ka vīrietim ir ļoti grūti atzīt, ka viņš ir nonācis sarežģītā situācijā, lūgt padomu un palīdzību, speciāliste atzina un skaidroja, ka visbiežāk vīrietis neveiksmes un pieļautās kļūdas noraksta uz sevi, tā sakot, "pats vainīgs, par kļūdām ir jāmaksā", bet tālāk neanalizē, kāpēc konkrētā situācijā tomēr nevarēja rīkoties citādi.

"Patiesībā vainīgo šādās situācijās ir daudz - draugs, kas grib izpalīdzēt finanšu grūtībās nonākušajam, draudzene, kurai ir nepieciešama uzmanība un dāvanas, paziņas, kuras jau sen kaut kādos veidos "labi iekārtojušies", vai arī kāda ārvalstu sieviete, kurai ir nepieciešama uzturēšanās atļauja ES.

Šādu spriedzi ne vienmēr vīrietis ir spējīgs izturēt.

Vīrieši ļoti reti lūdz palīdzību profesionāļiem, kas varētu sniegt adekvātu palīdzību," viņa klāstīja.

Zalcmane atgādināja - jautājumos, kas skar fiktīvas laulības vai, piemēram, darbu ārzemēs, ir ļoti labi jāorientējas tās valsts likumdošanā, kur šādas laulības tiek slēgtas vai tiek piedāvāts darbs: "Diemžēl mēs bieži vien nespējam izsekot savas valsts likumu izmaiņām, nerunājot par citu valstu likumiem."

Kādēļ piekrīt fiktīvām laulībām?

Organizācijas pārstāve norādīja, ka attiecībā uz aprēķina laulībām starp vīrieti un ārpus Eiropas Savienības dzīvojošu sievieti scenārijs ir gluži tāds pats kā laulības slēgšanā starp sievieti un citas valsts vīrieti.

Arī samaksas veids un atlīdzības lielums nemainās no tā, kurš dzimums tiek ievilkts šajā slazdā.

"Ekonomiskā situācija patiešām ir tas faktors, kas daudziem Latvijas iedzīvotājiem ir piespiedis pieņemt sev neraksturīgus lēmumus, tostarp par naudas iegūšanu, slēdzot aprēķina laulības. Sarežģītākais ir tikai tas, ka saistības, ar kurām vīrietis sevi sasien, iesaistoties šajās laulībās, bieži vien ir ļoti ilgas tā iemesla dēļ, ka tās nav iespējams uzreiz, ar vienas īsziņas nosūtīšanu pārtraukt. Tam ir vajadzīgi gadi, kuru laikā tik daudz kas var mainīties," viņa skaidroja.

Arvien vairāk aprēķina laulību

"Domāju, ka citu valstu nesakārtotās likumdošanas dēļ, valstu vienotas izpratnes trūkuma dēļ par cilvēku tirdzniecību un tās formām, kā arī Latvijas sociālekonomiskās situācijas dēļ, kā arī tas, ka vīrieši, nespējot rast risinājumu  problēmām, izvēlēsies arī aprēķina laulības, šāda rakstura attiecībām nākotnē būs tendence pieaugt," Zalcmane pauda viedokli.

"Vai vīrieši pieņems cietušā statusu, par  to gan ir grūti teikt, jo vīrieša "es" neļaus par to skaļi runāt. Tomēr vajadzētu runāt, jo tās ir nelikumības, kas ir vērstas uz kāda cilvēka apkrāpšanu, iedzīvošanos uz cita cilvēka (piemēram, šajā gadījumā vīrieša) rēķina, kā arī savu vēlmju piepildīšanu ar negodīgiem ieročiem. Un par to vajadzētu runāt skaļi, lai izmantotājiem nerastos vēlme iedzīvoties uz grūtībās nonākušu vīriešu rēķina," viņa atgādināja.

Puisis cenšas glābt māsu no ārzemnieka

"Kā piemēru varu minēt kādu nupat biedrībai adresētu palīgā saucienu no kāda puiša, kurš pie mums vērsās pēc palīdzības, jo viņa jaunāko māsu internetā cenšas uzrunāt kāds ārzemju jauneklis. Viņš piedāvājot braukt pie viņa vasarā un segšot visus ceļa izdevumus," viņa stāstīja.

"Puisis, kurš mums raksta, saka, ka tramīgu viņu esot padarījis fakts, ka, aplūkojot šā jaunieša profilu internetā, esot ievērojis, ka tā draugu loks sastāvot tikai no meitenēm un lielākā daļa nav pat sasniegušas 18 gadu vecumu," Zalcmane turpināja.

Diemžēl māsas jaunība un to pavadošais bezbailības simptoms neļauj tai klausīt brāļa brīdinājumiem un padomiem.

Diemžēl jaunietis dzīvo atsevišķi no māsas un vecākiem, kuri nemākot darboties ar datoru un līdz ar to, nebūdami interneta vietnē, nesaprot riskus, kādi viņu meitai var draudēt.

"Puisis, kurš mums lūdz padomu, raksta, ka ir izmisuma priekšā, jo līdz māsas 18 gadiem par viņu atbild vecāki, kuri pēc pēdējās sarunas ir gatavi atbalstīt šīs attiecības ar ne Eiropas Savienības pilsoni – ir gatavi gan sūtīt tam ielūgumu apmeklēt Latviju, gan arīdzan ļaut, lai meita brauc pie viņa. Tā kā brālim nav nekādu iespēju juridiski ietekmēt šo procesu, jo nav māsas aizbildnis, viņš vēršas pēc padoma – ko darīt?" organizācijas pārstāve raksturoja situāciju.

Biedrības speciālisti šādos gadījumos, kad pašiem radiniekiem ir problemātiski pārliecināt vai pievērst uzmanību redzamiem riskiem, iesaka mudināt riskam pakļautos radiniekus uzklausīt vēl kādu viedokli no malas, jo šāds viedoklis ir iespējami neitrālāks un arī profesionālāks.

Bieži vien sarunu rezultātā speciālistam ir iespējams vērst klientu uzmanību uz nepilnīgās, nezināmās un neatrastās informācijas nozīmību, jo, pirms izbraukšanas, vēl esot Latvijā, ir iespējams gan iegūt plašu informāciju par situāciju, gan sameklēt papildu resursus, ko nereti grūti ir izdarīt, personai jau esot ārpus Latvijas, slikti zinot vietējo valodu un nespējot orientēties apkārtējās vides resursos, viņa stāstīja.