Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588

Piedzīvot kultūru un tradīcijas!

Ievietots: 15.09.2022

Šodien projekta “Atbalsta pasākumi starptautiskās aizsardzības personām III” ietvaros integrācijas kursa nodarbības sākusi jau 25. mācību grupa. Pirmajā tikšanās reizē nodarbību par latviešu tradīcijām un valsts svētkiem vadīja biedrības “Patvērums “Drošā māja””’ lektore un starpkultūru komunikācijas aktivitāšu rīkotāja Ramona Liepiņa. Starp tādām tēmām kā Latvijas valsts, vēsture, nediskriminācijas principi, dzīvokļu tirgus, nodarbinātības iespējas, izglītības sistēma,  veselības aprūpes sistēma, sociālās drošības tīkls un sociālās palīdzības sistēma Latvijā, integrācijas kursa ļoti svarīga tēma ir arī kultūra un tradīcijas.

Cilvēki, kuri iebrauc svešā valstī un redz svešu kultūru, ar interesi vēro apkārt notiekošo. Pirmais, ko viņi var novērot, ir vietējie cilvēki un viņu ikdienas sadzīve. Tāpēc R.Liepiņa ar prieku stāsta ne tikai par latviešu svētku tradīcijām un to svinēšanu, bet arī par mazajiem svētku mirkļiem, piemēram, vārda dienu svinēšanu, kas ir jaunums vairumam no iebraucējiem un katrs grib uzzināt, kad viņa vārda diena tiek vai tiktu svinēta Latvijā. Daudzi no lekciju dalībniekiem vēlās izzināt Valsts svētkus un atzīmējamās dienas. Tas ļauj arī saprast, kādēļ kāds no datumiem Latvijā ir kā brīvdiena un ko atzīmē vai svin vietējā sabiedrība. Tiek stāstīts arī par tradīciju svinēšanu senlatviešu gaumē un pielāgotām tradīcijām mūsdienās vai konkrētai ticībai. Lekcijā tiek izrunāts arī par Latvijā atzīmējamām dienām, sabiedrībā jau iesakņojušos svētkus un pat piederīgo pieminēšanu kapu svētkos un svecīšu vakarā, kas mūsu kultūrā ir raksturīgi.

R.Liepiņa atzīst, ka nodarbībās vienmēr pieturas pie sadzīves un sabiedrībā vērojamiem jautājumiem. Piemēram, iebraucējs jūnijā Rīgas lielveikalos var saklausīt latvisko mūziku ar "Līgo, līgo!" un pat atkārtot lipīgo skaņu salikumu, bet nezināt tā nozīmi. Šādas lekcijas palīdz iebraucējiem orientēties un atcerēties dzirdēto, pārrunāto, jo tad jau mūzikas skaņas ar "Līgo" radīs citu nozīmi, atgādinot par Vasaras saulgriežu tuvošanos un latviešu svētku svinēšanu. Tad nebūs izbrīns par Lāčplēša dienas vakara sveču simtiem, bet varēs iekļauties atceres pasākumā vai kādu citu svētku svinēšanā.

R.Liepiņa: "Katru lekciju veidoju kā saules ceļu visa gada garumā, jo šāds saules aplis raksturīgs visām pasaules kultūrām. Cilvēki savu dzīvi pavada cikliski starp gada laikiem un arī starp tradicionāliem notikumiem. Tā arī vieglāk izprast citādo,  tā ir vieglāk salīdzināt ar savu kultūru, tā vieglāk iekļauties un atrast savu piederību. Katrs cilvēks saredz sevi caur savu mātes, tēva ģimeni, savu audzināšanas modeli, savas kultūras tradīcijām un savām personiskajām vērtībām. Tāpēc izturamies pret katru iebraucēju ar cieņu un lekcijās lūdzam salīdzināt ar savu kultūru vai tradīcijām. Tas dod iespēju arī diskutēt un iedrošina uzdot viens otram jautājumus."

Projekts “Atbalsta pasākumi starptautiskās aizsardzības personām III” tiek īstenots ar Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda atbalstu un to līdzfinansē Eiropas Savienība. Granta līguma nr. PMIF/9/2020/3/02